W jaki sposób działa system antyplagiatowy? Przede wszystkim typuje - poprzez metodę wyliczania podobieństwa - która praca magisterska może być najprawdopodobniej plagiatem, a która nie. Plagiaty dzielą się na trzy typy: plagiat jawny, plagiat ukryty oraz antyplagiat. Wykrycie tego trzeciego nie skutkuje jeszcze poważnymi konsekwencjami, dwa pierwsze jednak są podstawą do wszczęcia procesu karnego.
System antyplagiatowy został stworzony przede wszystkim dlatego, że w dzisiejszych czasach, kiedy wszystko jest skomputeryzowane, a technologia rozwinęła się niesamowicie, niesamowicie łatwo jest "napisać" pracę magisterską na podstawie innych prac. Dlatego napisać w cudzysłowie, ponieważ chodzi o skopiowanie fragmentów innych prac, artykułów czy nawet fragmentów książek. Na szczęście, dzięki postępowi możliwe jest też skuteczne przeciwdziałaniu plagiatowi.
Praca magisterska, która zawiera plagiat, jest jednoznacznie wycofana z obrony. Od wielu czynników zależy, jak będzie wyglądał proces karny osoby, która plagiatu się dopuściła, jedno jest jednak wiadome - takie sprawy zawsze kończą się niekorzystnym wyrokiem wobec popełniającego plagiat. System jest bezlitosny, dlatego warto pisać samodzielnie.